Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výhody x Nevýhody BARFu

Výhody BARFu

Asi bych měla nejprve jmenovat výhody granulí, ale bohužel nenajdu jediný kromě času, který spočívá v nasypání granulí do misky. Ale pokud chce někdo psa, měl by si říci, zda na něho bude mít čas, a s tím souvisí i čas na krmení. Ale teď už zpět k přednostem BARFu, kterých je opravdu dost.

 1. Víme, co náš pejsek baští – my tvoříme psovi jídelníček a jen na nás záleží jak pestrý bude.
 2. Vše čerstvé – podáváme čerstvé maso, ovoce, zeleninu a veškeré přílohy. Tyto suroviny neobsahují „éčka“ pro svoji delší trvanlivost.
 3. Zdraví psa – díky čerstvosti a širokému spektru výběru potravy, je potrava hodnotnější, není umělá a pes ji dokáže lépe strávit.
  1. Odstranění problémů při vývinu stavby těla,
  2. S tím souvisí i pevné svalstvo, šlachy i vazy,
  3. Zvýšená obranyschopnost imunitního systému,
  4. A v neposlední řadě také lesklá a zdravá srst.
 4. Odolné zažívání – díky syrovému krmení si pes zlepšuje své zažívání, které je pak odolnější vůči nalezené či dopřávané potravě od členů rodiny.
 5. Zuby – díky pestrosti stravy při konzumaci syrové potravy (maso, kosti, šlachy, chrupavky, zelenina, ovoce, apod.) si pes obrušuje své zuby, nezapáchá mu z úst/huby a netvoří se mu na zubech zubní kámen, který se pak může obrušovat u veterináře, ale pro psy je to nepříjemné a musí to být v narkóze, která není příznivá k žádnému organismu a psí tomu není výjimkou. Rozdíl v zubech mezi psem krmeným BARFem a psem, který žere granule a „co dům dá“ je znatelný na první pohled a sama ze své zkušenosti mohu říci, že mým psům opravdu nezapáchá z huby a nemají problémy se stárnutím zubů a tvorbou zubního kamene.
 6. Paraziti – ačkoliv vám každý řekne, že díky syrovému masu je váš pes vystaven většímu riziku a množství parazitům, není tomu ve skutečnosti tak. Jak jsem již napsala výše, syrové maso pes stráví do 24 hodin nejdéle. Oproti granulím, které pes tráví až 3 dny. Díky krátké době trávení proto nemají paraziti šanci. Psi, kteří jsou vedeni BARF stravou se proto nemusí odčervovat.
 7. Využití potravy – syrová strava je pro psa vydatnější, výživnější a proto jsou exkrementy po syrové stravě mnohem menší, minimální než pes, který je krmen granulemi.
 8. Změna potravy – díky pestrosti stravy a možnostem, které máme nejen v mrazáku ale i v obchodech můžeme okamžitě změnit stravu dle aktuálního zdravotního stavu ku prospěchu psa. Ať se již jedná do dietu či zvýšení energie pokud bude pes ve větší fyzické náročnosti.
 9. Chuť – snad každý pes uvítá od páníčka kousek syrového masa jako pamlsek, tak proč psovi nedopřávat takovéto pamlsky každý den. BARF je mnohem chutnější než obilné, suché a mastné granule.

Nevýhody BARFu

 1. Čas – hlavní nevýhodou je čas, zejména pro ty, kteří s BARFem začínají, protože nemají žádné zkušenosti a neví co a jak, kolik, a nemají odhad. Často také „začátečníci“ zkoumají, zda danou přílohu (zelenina, ovoce) pes vlastně může a nezpůsobí mu to trávicí problémy. Z počátku je to náročnější také z toho důvodu, že je páníček zvyklý nasypat granule za 5 vteřin a nemusí se svému psovi věnovat, s BARFem je tomu však jinak a příprava zabere z počátku i dobrých 30 min.
 2. Výběr a nákup masa – páníček začátečník bude také velmi tápat nad tím, jakou firmu vybrat, kolik toho objednat, v jakém množství jednotlivé druhy masa a hlavně bude mít obavy, zda bude jeho miláček daný druh masa žrát nebo bude nad tím obrňovat mlsný jazyk.
 3. Uskladnění- základní problém každého začátečníka je otázka, kam dám to všechno maso, musím si pořídit mrazák. Ano, pokud chce někdo BARFovat, musí si obstarat mrazák, protože zásoby masa nejsou povinné, ale doporučila bych je každému. Už jen z ekonomického hlediska, protože když nakoupíte od dodavatelů výhodnější větší balení, ušetříte na tom rozhodně dost peněz, než když si to zajdete koupit do marketu či k řezníkovi.
 4. Cestování – Ať již cestujeme zřídka nebo často, ani zde není BARF překážkou. Nejen, že v dnešní době již existují firmy, které na trhu představují konzervy, které jsou opravdu z úplných 100% tvořeny výhradně masem, ale ani cestování s předpřipravenými krabičkami masa není problém, který by nás mohl odradit. Naopak je to nové dobrodružství, které určitě stojí za vyzkoušení.